Büntetőjog

  • Kihallgatásokon történő eljárás

  • Büntetőeljárás során történő képviselet

  • Kúriai felülvizsgálat

  • Perújítás

  • Alkotmányjogi panasz

Kötelező védői részvétel egyes esetei:

A büntetőeljárásban védő részvétele kötelező, ha

a) a bűncselekményre a törvény öt évig terjedő szabadságvesztés büntetés kiszabását rendeli,

b) a terhelt személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés hatálya alatt áll

c) a terhelt személy hallássérült, siketvak, vak,

d) a terhelt a magyar nyelvet nem ismeri,

Meghatalmazott védő

A védelem ellátására meghatalmazást adhat a terhelt, törvényes képviselője vagy nagykorú hozzátartozója, külföldi állampolgár esetén hazája konzuli tisztviselője.

Kiemelt javaslatok:

1. Védővel történő mihamarabbi egyeztetés!

Az első kihallgatás – vagy az elkövetett cselekménnyel kapcsolatos más hatósági meghallgatás – a leginkább markánsabban határozza meg a későbbi eljárás irányvonalát. Pontosan emiatt, kiemelt jelentősséggel bír, ami jegyzőkönyvbe kerül.

A terhelt kihallgatáson nyilatkozhat a gyanúsítás tárgyáról, melyet a bíróság a későbbiek során értékelni fog. Értelemszerű, hogy egy gyanúsított számára nem mindegy, hogy vallomását milyen ismeretek mellett teszi meg, tisztában van-e jogaival és kötelezettségeivel, átlátja-e az eljárás esetleges súlyát.

 

2. Inkább kevesebbet, mint többet!

Fontos látni, hogy a hatóság oldalán szakmai tudásban és eszköztárban is felkészült szakemberek járnak el. A hatóság fellépésében és a kialakított pszichikai légkörben elképzelhető, hogy a terhelt nem a szándékának, vagy akár a valóságnak megfelelő vallomását teszi vagy tagadja meg.

 

3. Tájékozódni!

A megfelelő színvonalú tájékoztatás az eljárás menetéről és szabályairól különös jelentőségű, annak érdekében, hogy a védő tanácsai mellett a terhelt számára lehető legkedvezőbb ítélet szülessen!

 

Az új büntetőeljárási törvény fő célja volt, hogy az eljárások gyorsabb és hatékonyabb befejezését előmozdítsa, valamint megerősítette a vádemelést megelőző eljárási szakaszt. Mindezen körülmények tekintetében a jogi tanácsadás is felértékelődik az egyes eljárásokban.

 

Kiemelten fontos, hogy a terhelt el tudja dönteni, és megértse, hogy mit jelent egy ügyészi határozat vagy intézkedés kilátásba helyezése esetén a közvetítői eljárás, a feltételes ügyészi felfüggesztés, a büntető végzés, de akár azt is, hogy mi a tárgyi súlya annak a bűncselekménynek, amivel gyanúsítják, vádolják. A jogi fogalmak és az eljárás stációinak megértésében történő nyújtott segítség ugyanis meghatározhatja az eljárás további menetét, illetve annak végső eredményét is. Ennek fényében javasolom, hogy amennyiben bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják, vádolják, mihamarabb keressen fel védőt.